Нещодавно відбувся Другий академічний симпозіум з педіатрії, на якому виступила головний ортодонт МОЗ України Драгомирецька М.С. і доповіла колегам педіатрам про взаємозв’язок постави із зубощелеповою патологією (неправильним прикусом)

Так, ця тема дуже актуальна. У своїй роботі ми, зустрічаємося з багатьма проблемами, які є у дітей і які потрібно лікувати комплексно. Адже відомо, що між усіма системами організму людини має бути баланс і гармонія.

На сьогодні 80% дітей потребують ортодонтичного лікування. Чому? Ми розповімо Вам про деякі наші спостереження.

Дуже часто спостерігаємо, що дитина дихає ротом, або в них змішане дихання, тобто дихання ротом і носом, не зовсім правильно ковтає, незвично позиціонує язик під час розмови та ковтання — все це може стати причиною неправильного прикусу.

Майже у всіх пацієнтів, які дихають ротом, звужені щелепи, закриті дихальні шляхи (носові ходи), може бути викривлена носова перегородка.

Наводимо приклад пацієнтки в якої неправильний прикус, дихає ротом, і, як наслідок, дуже викривлена носова перегородка. Лікування ще триває, але вже досягнуті великі успіхи — дитина розпочала дихати носом, вирівнялась носова перегородка, збільшились носові ходи.

Ротове дихання у дітей пов’язане з незвичним положення язика. Звужена верхня щелепа та збільшення висоти нижньої частини обличчя, може призвести до відкритого, перехресного, або мезіального прикусу, а також може бути  поєднання цих аномалій у дитини.

Якщо дитина дихає ротом зверніть увагу на положення язика в порожнині рота і відповідно на прикус.  Якщо дитина просовує язик між зубами при диханні ротом, це зумовить у дитини відкритий прикус.

В залежності від положення язика, відкритий прикус може бути як в передній так і задній ділянках.

Неправильне положення язика та зміщення його в сторону призводить до формування і косого прикусу. Приклади косого прикусу показані на фото нижче.

Косий прикус не лише призводить до викривлення зубів в сторону та зміни естетики овалу обличчя, але і до викривлення постави пацієнтів. Зверніть увагу на фото нижче: на них чітко видно зміни постави та спостерігається зміщення нижньої щелепи в бік.

Крім видимих змін, косий прикус призводить до нерівномірного викривлення носової перегородки та асиметрії носових ходів. Ці зміни можна побачити на панорамному знімку.

 

Також при косому прикусі спостерігається порушення в скроневонижнещелеповому суглобі. В нормі суглоб має бути симетричний та мати визначену форму.

На цьому знімку спостерігається помітна різниця в формі суглобів і також їх асиметрія. Неправильне положення суглоба зумовлює інші порушення в організмі.

 

Як бачимо положення язика також впливає на формування зубощелепової системи. Його форма, розмір, розміщення взаємопов’язані з  нормальним і анатомічним розміщенням зубів, формуванням зубних рядів і прикусу.

Зверніть увагу на фото. Як може змінюватись обличчя.

Крім правильного дихання, положення язика у роті, не менш важливим є функція жування та ковтання їжі.

На функцію жування впливає стан зубів, жувальних і мімічних м’язів, м’язів язика і скроневонижньощелепний суглоб. Якщо дитина вживає, наприклад, м’яку їжу, вона не дає навантаження на щелепи, на жувальні м’язи. Потрібно замінити їжу на більш тверду. Адже, щоб розжовувати їжу, потрібні зусилля жувальних м’язів, що є важливим стимулом розвитку щелепи та оточуючих м’яких тканин. При неправильному ковтанні приходить додаткове скорочення м’язів, які беруть участь в даному процесі та все це позначається на формуванні зубних рядів щелеп і лицевих кісток.

На фоні недорозвитку всього щелепно-лицевого скелету розвивається неправильний прикус, спостерігається скупченість зубів, їх неправильне  положення, порушується постава і взагалі порушується баланс між різними системами організму, які забезпечують нормальне функціонування і життєдіяльність організму людини.

Велике значення має прикріплення вуздечок верхньої, нижньої губи та вуздечок язика. Наводимо маленький приклад.

Вуздечка язика – затримує ріст нижнього зубного ряду до переду, зумовлює неправильне положення зубів.

 

Отож, дуже важливо своєчасно виявляти патології, особливо в ранньому віці та своєчасно їх лікувати.

Раннє лікування дітей може розпочатись ще в період тимчасового чи змінного прикусу, що дасть можливість виправити зубний чи кістковий розвиток ще до прорізування постійних зубів.

Дуже важливо пам’ятати, що лікування дитини, яка ще росте і в неї формуються скелетні порушення, дуже відрізняється від чисто ортодонтичного лікування (виправлення неправильного положення зубів). Лікування заключається в так званому щелепо-лицевому лікуванні, що включає функціональне лікування, гармонію постави, дихальних шляхів, дуже важливо, щоб був баланс і гармонія між усіма системами організму.

Залиште свій відгук

Увійти за допомогою: 

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *